Новини

В събота откриват 2 фестивала във Враца

  12.05.2015 15:41  
В събота откриват 2 фестивала във Враца

„26-ият Национален фестивал на малките театрални форми /НФМТФ/ е едно значимо събитие и завоевание. Наистина са малко фестивалите, учредени през 1977 години и оцелели без прекъсване до наши дни, без значение какви са политическите и икономическите дадености в държавата, в която живеем и работим… Може би освен Врачанският, друг подобен фестивал е само „Варненско лято”, но той е значително по-млад от нашия”, това обяви днес директорът на Драматично-куклен театър – Враца Анастас Попдимитров на традиционната пресконференция преди началото на най-значимото културно събитие за Северозападада.
„За пети пореден път във Враца ще се проведе и Международния фестивал на Нова европейска театрална асоциация /НЕТА/, което е едно огромно признание за врачанския театър”, допълни още Попдимитров.
В събота, на 16 май ще бъдат открити двата фестивала, като до 22 май на 3 сцени ще бъдат изиграни 17 постановки, дело на трупи от страната и Европа. 9 са българските творби, като домакините участват с две свои заглавия, а 7 са представленията от чужбина.
Селекционерът на НФМТФ Ина Шкарова направи свой преглед на избраните от нея 7 заглавия, като допълни, че онова, което се играе във Враца, е „най-доброто от камерните форми, правено в България, през последната година… и че на журито ще му е много трудно при избора на най-добрите”.
Председател на журито на НФМТФ 2015 е театроведът Красимира Филипова, доскоро директор на дирекция „Сценично изкуство и художествено образование” в Министерство на културата, а членове Ромео Попилиев и Светла Бенева.
Селекционер на международната програма е президентът на НЕТА Благой Стефановски от Македония /бивш културен министър на югозападната ни съседка/, който е направил избор на най-атрактивните представления от европейския театър с представители от Русия, Словакия, Румъния, Сърбия, Хърватия, Македония, Словения…
Международното жури ще е съставено на принципа на миналата година и ще се концентрира върху обсъжданията на отминали представления на кръгла маса. Председател на журито ще е Нора Макарова от Русия, Веселина Гюлева /България/, ще има представители на Сърбия и Македония.
Наградният фонд на НФМТФ`15 е в рамките на 6 000 лева в традиционните категории: за режисура, сценография, мъжка и женска роля, като са предвидени по 3 награди за всяка категория. Наградите на НЕТА са ангажимент на Управителния съвет на НЕТА.
Бюджетът на фестивала е около 90 000 лева, като в голямата си част тези средства отиват за транспортни разходи, хотели, храна и хонорари на актьори, режисьори, сценични работници, вместо за наградния фонд, отбеляза Анастас Попдимитров: „Една част от тези средства са все още проблем на близкото бъдеще, но аз съм оптимист, че ще ги осигурим…”. Директорът на врачанския театър благодари на спонсорите, без които фестивалите не биха били възможни:
„Изразявам огромната си благодарност към община Враца, която спази ангажиментите си коректно и точно, и осигури онези 20 000 лева, които общинският съвет е отпуснал за провеждането на проявите.
В тази връзка искам да благодаря на кмета на Враца инж. Николай Иванов, който ни съдейства да получим една огромна сума от спонсор – хотел „Дива”, в размер на 30 000 лева. Това се случва за първи път, откакто аз съм директор на НФМТФ от 21 години насам. Без тази помощ нямаше да се оправим…
Тази година Министерството на културата осигури рекордно малко пари за проекти и сесии – 24 проекта са финансирани с 80 000 лева, като от тях 11 000 са за фестивала във Враца!”
Благодарение на тези усилия, са събрани 2/3 от парите, необходими за нормалното провеждане на театралните форуми. Останалите са грижа на ръководството на домакините от ДКТ-Враца и на останалите спонсори като: Гражданско сдружение „Атлит”, Български енергиен холдинг, „Лафка”, Банка ДСК, „Чех Пласт”, „Пътстройинженеринг АД – Враца”, „Екопроект”, „Майстор Цветко” („Лалов и Вачев), както и на депутатите от Враца Явор Хайтов и Красимир Богданов, които също помогнаха с лични средства. Очаква се в дните до началото на фестивала и още местни бизнесмени и народни представители да дадат своята лепта в полза на културата. Попдимитров допълни в отговор на журналистически въпрос, че за да се проведе нормално подобен културен форум, биха били необходими 150 – 160 000 лева, но и че Врачанският театър ще се оправи и този път с наличните средства.