История

На 27 август 1938 г. Врачански областен театър, сформиран като пътуващ дава първото си представление на "Тайна". Тържественото откриване на първия театрален сезон на Врачански областен театър става на 9 октомври 1938г. на сцената на стария салон на читалище "Развитие" във Враца с "Пристанала".

На 20 януари 1941 г. е открита новата сграда на читалище "Развитие" по проект на архитектите Василев и Цолов. За времето си е най-модерната читалищна сграда в Северозападна България. Салонът е с близо 600 седящи места. Така Врачански областен театър се сдобива със своя постоянна база. През този сезон театърът за първи път в своята история поднася на своите най-малки почитатели и детска пиеса.
Подготовката за сезон 1948-49 г. театъра започва като Врачански народен театър. Своите постижения театъра разкрива с участието си на Първия преглед на съвременната българка драма в София (5юни-2 юли 1952 г.)

На 9 октомври 1963 г. Врачанският народен театър чества своята четвъртвековна дейност, която е свързана с имената на Стефан Кортенски, Иван П.Георгиев, Ради Тамамджиев, Георги Фратев, Димитър Панов, Георги Крънзов, Недялчо Чернев, д-р Правда Атанасова и редица други големи български артисти, със сътрудничеството на Кръстю Сарафов, Иван Димов, Стефан Сърчаджиев, Кръстю Мирски, Константин Кисимов и др., с помощта окозана от Николай Фол и Орлин Василев. За 25 години театъра е изнесъл около 7200 представления на около 150 пиеси гледани от над 2,5 милиона зрители. През този сезон за първи път в страната на сцената на Врачанския народен театър е представена историческата драма "Деспот Добротица" от Н.Фол.

Врачанският народен театър открива сезона 1965-66 г. преименуван, като Врачански драматичен театър.

През втората половина на 60-те и началото на 70-те години Врачански драматичен театър навлиза в период на творческа зрялост и се налага като един от културните институти в Северозападна България.

В началото на 1968 г. в сутеренния салон на читалище "Развитие" е създаден камерен театър със 144 места, който намира трайно място в културния живот на Враца и затова тя става център за представяне на постиженията на "малките " театрални форми от 1977г до днес.
От юни 1978 г. театъра се пренася в новооткритата сграда Дворец на културата.

Сериозна художествена атестация за Врачанския драматичен театър в този период са постановките: "Ние долуподписаните" от Ал.Гелман, "Нора" на Ибсен, "Делото Сагадеев" от Аз.Абдулин, "Домът на Бернарда Алба" от Ф.Г.Лорка, "Големият род" от М.Минков и др.

От 2000 г. Драматичен театър и Държавен куклен театър са обединени като Драматично - куклен театър Враца.
Драматично - куклен театър Враца разполага със собствена театрална сграда, с голям салон с 748 места, камерна зала с 100 места, куклена зала с 80 места и балетна зала с 70 места.

Трупата е съставена от 68 човека от които 25 художествено творчески състав и 43 административно - технически.