23-ото издание на Националния фестивал на малките театрални форми във Враца ще превърне града в културна столица на Балканите между 16 и 22 май. Най-старият театрален фест в България ще даде възможности на 3 сцени да се изявят 18 постановки – 10 от които български и 8 чуждестранни. Международната програма отново ще премине под егидата на Нова европейска театрална асоциация /NETA/, която за втора поредна година организира в града под Околчица проява от толкова сериозен мащаб.
Селекционерът на основната програма проф. Ромео Попилиев и драматургът на ДКТ – Враца Веселина Гюлева /отдясно наляво на снимката/ представиха пред медиите днес основните акценти от селектираните пиеси.
Тричленно жури в състав проф. Кристина Тошева и членове Кремена Бабачева и Явор Койнаков ще оценяват събраните от селекционера 10 родни постановки.
Според Веселина Гюлева „фестивалът е изключително важен за развитието на бълграския театър, защото не сме в криза от днес и затова театърът оцелява и се спасява от кризата чрез своите камерни представления. Това са най-ярките представления на целокупния български театър”.
Освен 8-те български заглавия, в основната програма има две от домакините на фестивала – Драматично-куклен театър – Враца, както и още 8 заглавия, селектирани от Благой Стефановски, президент на Нова европейска театрална асоцация /NETA/. Веселина Гюлева отчете присъствието на тази организация на врачанския фестивал като сериозно признание за успехите, които той има и зад граница: „NETA за втора поредна година участва със своя селекция и представяне тук. Което показва по някакъв начин, че проблемът не е само български, а че световният театър оцелява чрез своите камерни форми. В смисъл, че при тях има възможност за търсене, за експеримент и откривателства.
Селекционерът проф. Ромео Попилиев призна, че е търсил баланс между спектакли от софийски и провинциални трупи, за да може на врачанска сцена да се види най-доброто в театъра, правено през последната година:
„Аз съм привърженик на разнообразен театрален афиш, в който всеки – и зрител, и театрален критик може да намери онова, което му допада като театър. Повечето от селектираните творби имат награди „Икари” и номинации за „Аскеер”.
Международната програма е събрала най-доброто от театралните форми на Балканите, като свои представители има от Румъния – театър „Ал Давила” Питещ, Русия – чрез трупата от Махачкала от далечен Дагестан, Македонският театър от Скопие показва своя корподукция със Стокхолм /Швеция/, има ярки творби от Крагуевац /Сърбия/, Любляна /Словения/, Прищина /Косово/ Сараево /Босна и Херцеговина и Битоля /Македония/.
Фестивалът се финансира както обикновено от община Враца, министерството на културата, собствени средства и спонсорства. Наградите са в категориите режисура, сценография, за главна мъжка и женска роля. Наградният фонд е 6 000 лева. Откриването на фестивала е на 16 май от 17 часа, а закриването – след полунощ на 22 май.