Програма на 25-ия НФМТФ и 4-ия Международен фестивал на НЕТА

Между 16 и 22 май Враца е домакин на два фестивала – 25-ото издание на най-стария театрален фестивал в България Националният фестивал на малките театрални форми, който ще се проведе паралелно с 4-ото издание на Международния фестивал на камерните театри, организиран от Нова европейска театрална асоциация НЕТА. Ето какво и кога може да се види на 3 сцени в Драматично-кукления театър във Враца:

ХХV Национален фестивал на малките театрални форми – 2014 и
IV Международен фестивал на камерните театри на НЕТА - Враца

Откриване: 16 май от 17 часа във фоайе на II етаж на ДКТ - Враца

16 май:
1. Сдружение „Реплика”, Театър „Йозеф Бойс” – Москва и Център за култура и дебат „Червената къща” ПРЕДСТАВЯТ:

„Заполярная правда”
Истина... отвъд полярния кръг
по пиесата на Юрий Клавдиев
превод Василка Бумбарова
режисьор – Георг Жено
сценограф – Ксения Перетрухина,
в сътрудничество с Яков Каждан
участват: Ованес Торосян, Милко Йовчев, Ивайло Драгиев,
Благой Бойчев, Милена Ерменкова, Боряна Пенева,
Ирина Андреева, Красимира Кузманова.

Голяма зала от 17.30 до 20 часа
 

2. „Theatre of an actor” – Македония и „Oda” – Косово ПРЕДСТАВЯТ:
„Народен враг”
от Хенрик Ибсен
постановка Дино Мустафич
Участват: Байруш Мияку, ИлиреВинча, Бислим Мукай, Салаетин Билал, Арта Селими, Албан Укай, Фисник Зекири, Адриан Морина.
Голяма зала от 20.30 до 22.10 часа
 

17 май:
3. Криса Йоаниду – Солун, Гърция ПРЕДСТАВЯ:
„Човекът, който…”
от Матей Вишничек
режисьор Павлос Даниелос
Участват: Криса Йоаниду и Янис Вагионас
Голяма зала от 17 до 17.40 часа
 

4. Драматичен театър „Адриана Будевска” – Бургас ПРЕДСТАВЯ:

„Момчето от последния чин”
от Хуан Майорга
превод – Нева Мичева
постановка – Десислава Шпатова
сценография и костюми – Николета Найденова
участват: Димитър Мартинов, Деница Денчева, Никола Парашкевов,
Кристиян Йорданов, Златко Ангелов, Невена Цанева.
Камерна зала от 18 до 19.40 часа

5. Theatre „Nottara” – Букурещ, Румъния ПРЕДСТАВЯ:
„Старомодна комедия”
от Алексей Арбузов
режисьор Василе Тома
хореография Валериу Панаит
Участват: Ада Наврот, Василе Тома, Дан Клучинши
Голяма зала от 20 до 21.30 часа

18 май:
6. Университетски театър на НБУ – СОФИЯ ПРЕДСТАВЯ:
„Карай да върви..” по „Кандид или оптимизмът“
на Волтер
постановка – Теди Москов
сценография – Чавдар Гюзелев
костюми – Георги Батилов
хореограф – Росен Михайлов
участват: Симеон Гълъбов, Златина Никифорова, Мартина Апостолова, Росен Митров, Атанас К. Атанасов, Любомира Манчева, Марин Маринов, Любомир Джустров, Карина Ангелова, Боряна Борисова, Галин Великов.
Камерна зала от 18 до 19.20 часа

7. Theatre „Alesandru Davila” – Питещ, Румъния ПРЕДСТАВЯ:
„Сойките” (Бъбриците)
от Алесандру Кирицеску
режисьор Матей Вароди
участват: Лумница Борта, Мирела Попеску, Кристина Караджа, Рамона Олтяну, Йоана Подаряну, Теодара Матееску, Габриела Рошу, Андрея Туфяну/Корина Щефаника, Дан Андрей, Роберт Тудор, Адриан Дуца.
Голяма зала от 20 до 22 часа

19 май:
8. Херцеговински театър – Черна гора ПРЕДСТАВЯ:
„План Б”
от Мария Чолпа
режисьор Слободан Милатович
участват: Душан Ковачевич, Юлия Милачич, Сузана Варга.
Камерна зала от 17 до 18.10 часа

9. Театър 199 „Валентин Стойчев” – София ПРЕДСТАВЯ:
„Хората от Оз”
от Яна Борисова
постановка Галин Стоев
сценография и костюми Юлиян Табаков
участват: Цветана Манева, Атанас Атанасов, Вежен Велчовски, Стефан Вълдобрев, Радена Вълканова
Голяма зала от 18.30 до 20.05 часа

10. Малък драмски театър – Битола, Македония и Словения ПРЕДСТАВЯТ:
„Корекция”
от Зоран Гаши
постановка Ник Ъпър
видеодизайн Павле Михайловски
костюми Мария Пупушевска
участват: Борис Чоревски, Здравко Стоймиров, Сандра Грибовска, Александър Стефановски.
Балетна зала от 20.30 до 22 часа

20 май:

11. Драматично-куклен театър „Иван Димов” – Хасково ПРЕДСТАВЯ:

„Дневникът на един луд”
от Н.В.Гогол
режисьор – Лилия Абаджиева
художник – Васил Абаджиев
Голяма зала от 17.30 до 18.40 часа

12. Драматичен театър „Н.О. Масалитинов” - Пловдив ПРЕДСТАВЯ:

„Глас”
от Елена Алексиева
режисьор – Калин Ангелов
сценография и костюми – Теодора Лазарова
Камерна зала от 19 до 21.15 часа

13. Театър – Шабац, Сърбия ПРЕДСТАВЯ:

„Плешивата певица”
от Йожен Йонеско
режисьор Никита Миливойевич
участват: Зоран Караджич, Деян Катич, Иван Томасевич,
Анета Томасевич, Драгана Радойевич, Любиша Барович.
Голяма зала от 20.30 до 22 часа

21 май
14. Държавен сатиричен театър „Алеко Константинов”- София ПРЕДСТАВЯ:

„Прах в очите”
от Дьорд Шпиро
режисьор Владлен Александров
сценография и костюми Петьо Начев
музикално оформление – Владлен Александров
участват: Росица Александрова и Николай Урумов.
Камерна зала от 17 до 18.30 часа
 

15. Театрална работилница „Сфумато” – София ПРЕДСТАВЯ:
„Медея – майка ми”
Иван Добчев в съавторство със Стефан Иванов
режисьор Маргарита Младенова и Иван Добчев
сценограф Даниела Олег Ляхова
участват: Маргита Гошева, Елена Димитрова, Невена Калудова, Димитър Николов, Бойко Кръстанов, Ивайло Драгиев,, Антонио Димитриевски и Станислав Ганчев.
Спектакълът е награден с „Икар 2013” за най-добър спектакъл
Голяма зала от 19 до 20.30 часа
 

16. Драматично-куклен театър – Враца, Малък драмски театър – Битола, Македония и Фестивал Ex Ponto – Любляна, Словения ПРЕДСТАВЯТ:

„Тобелия”
от Любомир Джуркович
режисьор Ник Ъпър
сценография и костюми Мария Диманова
хореография Ясна Кнез
участват: Йоана Поповска, Росица Огнянова, Камелия Лишковска.
Камерна зала от 21 до 22.40 часа

22 май
17. Театър „София” ПРЕДСТАВЯ:

„Вампир”
по Антон Страшимиров
режисьор Василена Попилиева
сценография и костюми Даниела Николчова
участват: Гергана Арнаудова, Лора Декова, Нено Койнарски, Леарт Докле и със специалното участие на Николай Антонов.
Голяма зала от 18 до 19 часа
 

18. Драматично-куклен театър – Враца ПРЕДСТАВЯ:

„Още веднъж, ако позволите...”
от Мишел Трамбле
режисьор Николай Поляков
сценография и костюми Виржиния Додова
участват: Станка Калчева и Анастас Попдимитров.
Камерна зала от 19.30 до 21.10 часа